+90 312 227 00 15
info@saruspacs.com

DICOM Standartı

Değişen Bir Dünya İçin Yenilikçi Teknoloji

DICOM açılımı Digital Imaging ve COimmunications Medicine: Dijital Tıbbi Görüntü ve Depolama ile ilgili uluslararası bir standarttır.

DICOM standardı, hem dijital tıbbi görüntülerin ve ilgili dijital verilerin depolanması için kullanılacak formatları hem de tıbbi görüntüleme iş akışında yararlı olan çeşitli iletişim hizmetlerini uygulamak için benimsenecek protokolleri kapsar .

DICOM, Amerikan Radyoloji Koleji (ACR) ve Ulusal Elektrik Üreticileri Derneği (NEMA) girişimiyle 1993 yılında doğdu. Önceki ACR-NEMA 2.0 standardının bir evrimi olduğu için genellikle “DICOM 3.0” olarak anılır.

DICOM standardının temel amacı, ilgili tüm aktörler DICOM standardına uyduğu sürece, dijital tıbbi görüntülerle ilgilenen cihazlar ve bilgi sistemleri arasında satıcılar arası birlikte çalışabilirliğe izin vermektir: “A” satıcısının CT ekipmanı olan DICOM sayesinde “B” satıcısının dijital arşivine bir sınav gönderebilecek veya “C” satıcısının teşhis iş istasyonuna bir “D” satıcısının vb. sunucusundan bilgi sorgulayabilecek ve bilgi alabilecektir.

DICOM, tıbbi görüntülemede fiili standart haline geldi: bugün, tüm büyük satıcıların dijital tıbbi görüntüleme sistemlerinin büyük çoğunluğu (edinim cihazları, teşhis iş istasyonları, arşivler, sunucular, tıbbi yazıcılar vb. Dahil), DICOM standardı, uyguladıkları hizmetlere bağlı olarak. Ayrıca, DICOM, kamu ve özel hastaneler, tanı merkezleri ve farklı boyutlardaki analiz laboratuvarları dahil olmak üzere tıbbi kurumlar tarafından geniş çapta kabul edilmiş ve benimsenmiştir.

TurkishAzerbaijaniEnglishArabicRussian